Karatovský mor

Karatovský mor je bakteriální infekční onemocnění přenášené zejména létavým hmyzem. Ten se vyskytuje hlavně v bažinatých terénech. Mor je vzácnou formou, jelikož se nachází pouze v bažinatých oblastech a mimo ně bakterie prakticky nepřežije. Potřebuje totiž k přenosu nadměrnou míru vlhkosti. Karatovský mor, který postihl Gilion byl zapříčiněn špatnou shodou náhod v onom roce, a totiž neutuchajícími obdobími dešťů, které trvaly několik týdnů a způsobily tak podmínky vhodné pro přežití bakterie a současně přemnožením vodních kobylek, které jsou schopné létat v dešti a mimo jiné jsou přenašeči.

Tak se stalo, že hejno těchto kobylek, které bylo infikované bakterií Karatovského moru dorazilo až ke Gilionu, kde zpustošilo okolní úrodu ukrytou v sýpkách, protože ani kobylky již neměly kvůli nekonečnému dešti dostatek potravy. Mor se na venkově velmi rychle rozšířil a ranhojičská stanice celou oblast uzavřela a neprodleně informovala úřady v Gilionu. Ty se nejprve pokusily kobylky vyhladit, aby se po sežrání zásob nepřesunuly do města, avšak neúspěšně. Arcikan Relden (Vládce města) se tedy rozhodl pro evakuaci, která probíhala ve vlnách po pěti stech obyvatelích. Ti byli nejprve prohlédnuti, jestli nejeví příznaky a následně vysláni do jednotlivých Anchů – speciálních úkrytů zbudovaných v horách právě pro účely přírodní katastrofy nebo napadení. Anchy měly zaručit přežití gilionských obyvatel v době nejvyšší nouze.

Karatovský mor se vyznačuje zejména zarudlými fleky, s modrými podlitinami v okolí. Boláky se objevují nejprve na zádech a následně se rozlézají po celém těle. V pozdní fázi pak začínají bobtnat a následně se nafukuje celé tělo. Oběť obvykle umírá na udušení nebo selhání organismu v rámci umačkání plic a vnitřních orgánů těmito nafouklými záněty.

2

1 názor na “Karatovský mor”

Diskuse uzavřena.