Rodina Desale je významná rodina Gilionské říše původem z Black Empire. Předci rodiny imigrovali do Gilionské říše krátce po podepsání mezinárodních smluv v Abradu, kdy byla říše stávajícími státy Tillhendu považována za dobrou příležitost k novému podnikání.
Rodina Desale nikdy nezískala, ani neusilovala o šlechtický titul – v aktuální době se však řadí k nejvýznamnějším rodinám v zemi. Hlavou rodiny je Mona Desala.
Historie
Původ a první roky
Amon Desale se podle rodové kroniky usadil v knížectví Beligen přibližně kolem roku 250 po Záblesku a založil si malou dílnu, která se zabývala výrobou dopravních vozů. Jeho dílna však o několik let později vyhořela a v plamenech zahynula i jeho těhotná manželka. Amon byl ztrátami tak zničený, že se krátce po incidentu roku 255 po Záblesku oběsil. Zanechal po sobě tak jen své první dítě – pětiletou dceru Nomu. Vzhledem k jejímu nízkému věku byla Noma z rozhodnutí úřadů umístěna do beligenského sirotčince.
Zde Noma zažívala krušné časy – zejména kvůli své snědé barvě pleti – a to nejen ze strany ostatních dětí, ale i vychovatelů. Po dovršení plnoletosti musela sirotčinec opustit a postavit se na vlastní nohy. Několik dalších let pak přežívala na ulicích Beligenu. Během těchto let se jí však podařilo dostat do podsvětí města, kdy nejdříve sloužila jako informátor s mizivým měsíčním příjmem – v podsvětí se však vypracovala a kolem roku 274 po Záblesku řídila přepravu zboží drogového kartelu, který stál na vrcholu beligenského podsvětí.
Útěk
Začátkem roku 276 po Záblesku byl však kartel odhalen a rozprášen agenty GÚSZ, kteří se o něm náhodou dozvěděli během svých operací v zahraničí – šli po stopě od koncového zákazníka. Nomě se podařilo uprchnout a její zapojení do kartelu nebylo nikdy odhaleno. Uprchla na západ do knížectví Calen a usadila se ve vesnici Ebinn v Odlehlých horách. Zde se u místních obyvatel časem vyučila tesařskému řemeslu a začala se zabývat výrobou vozů – po vzoru svého otce.
Začátky podnikání byly velmi krušné vzhledem k silné konkurenci v Calenském knížectví. Noma nicméně uspěla, zejména díky praktikám, které se přiučila při práci pro drogový kartel. Její dílna byla tak začátkem osmdesátých let třetího století uznávána i za hranicemi Calenu.
Svou dílnu předala v roce 296 po Záblesku synovi a krátce na to Noma Desala zemřela poté, co si při procházce v horách zlomila nohu. Svému synovi však během výchovy a hlavně učení v tesařství předala i praktiky, které se naučila během svých mladých let a jež využívala k tvrdému odstraňování konkurence. Je pravděpodobné, že tyto techniky byly často za hranou zákona, rodině nicméně nebylo nikdy nic dokázáno.
Rozmach rodiny
Roku 298 po Záblesku byla v horách nedaleko Ebinnu objevena železná ruda a založen důl. To byla příležitost pro Omana Desale, kterému se podařilo získat výlučné právo na dopravu rudy do sléváren v Beligenu. Pravděpodobně uspěl na základě úplatků vládním úředníkům. Jeho společnost – zahrnovala jen tesařskou dílnu – byla v soutěži o zakázku outsiderem. Díky tomu začal upřednostňovat rozvoj dopravního podnikání před dílnou na výrobu vozů a podařilo se mu rychle vybudovat stabilní podnik, který získal velké množství zakázek na dopravu zboží po celém regionu.
Podnik v té době stále ještě sídlil v Ebinnu v chalupě s dílnou, ale brzy si Oman vystavěl sídlo v Arentownu – významné beligenské čtvrti. Odsud pak své podnikání rozšířil po celé říši.
Omanův syn – Namo – převzal otcovo podnikání roku 335 po Záblesku a během svého vedení rozšířil pole působnosti i na zahraniční obchod. V závěru roku 349 po Záblesku získává pod svá křídla významnou obchodní společnost v beligenském přístavu, jelikož šlechtický rod, jež ji vlastnil, toho roku zahynul při pádu Pii. Namo společnost doslova uchvátil a přesunul sem ústředí rodinného podnikání.
V padesátých letech pak rozšiřuje Namo podnikání o Beligenský bankovní dům a kupuje 30% podíl Beligenské univerzity. Umírá na Zápal plic roku 362 po Záblesku. Hlavou rodiny se stává jeho dvaadvacetiletá dcera Mona.
Příchod do Gilionské říše |
250 po Záblesku |
Sídlo |
Desalský palác |
Majetek |
Ebinnský důl Obchodní společnost Desale Beligenská banka Desalský palác 30% podíl Beligenské univerzity |